Warszawa Zachodnia

Warszawa Zachodnia – jedna z najważniejszych stacji kolejowych w Warszawie…

…znajdująca się na linii średnicowej, na zachód od stacji Warszawa Centralna, w pobliżu ronda Zesłańców Syberyjskich. W obrębie kompleksu dworcowego znajduje się również dworzec autobusowy i biurowiec, w którym siedzibę ma PKP, PKP Intercity i PKP Informatyka.

Stacja Warszawa Zachodnia powstała w ramach przebudowy linii średnicowej prowadzonej w latach 1919–1933.

W czasie niemieckiej okupacji 4 marca 1943 roku oddział Kedywu Armii Krajowej przeprowadził na dworcu „akcję Panienka” – zamach na Karla Schmalza dowódcę posterunku Bahnschutzpolizei znajdującego się na dworcu.

Podczas powstania warszawskiego i po jego zakończeniu z Dworca Zachodniego odchodziła większość transportów, którymi Niemcy przewozili warszawiaków do obozów w Pruszkowie i Ursusie[1]. Ruch na dworcu przywrócono w lutym 1945.

Po wojnie dworzec nie rozwijał się i pełnił podrzędną rolę. Dopiero w latach 70. XX w. połączono perony tunelem podziemnym z przystankiem Warszawskiej Kolei Dojazdowej, a w roku 1980 zintegrowano z Dworcem Autobusowym.

16 czerwca 2011 PKP i słowackie przedsiębiorstwo HB Reavis podpisały umowę na budowę nowego budynku dworcowego wraz z kompleksem biurowców West Station w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

20 maja 2012 pobliski przystanek Warszawa Wola został formalnie włączony do stacji Warszawa Zachodnia jako peron nr 8.

Pod koniec 2014 roku rozpoczęto budowę dworca po stronie południowej stacji (od strony Alei Jerozolimskich). 9 grudnia 2015 dworzec ten został otwarty. Pod koniec października otwarty został pierwszy z 2 planowanych biurowców West Station, a w grudniu swoje siedziby przeniosły do niego PKP, PKP Intercity i PKP Informatyka.

22 czerwca 2017 PKP PLK podpisało z Torprojektem umowę na projekt gruntownej przebudowy stacji.

(źródło: Wikipedia)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.