Wschód nad Prostą

Ostatnie na jakiś czas ujęcie z porannej sesji przy rondzie Daszyńskiego.

Tym razem gwiazdą kadru jest ulica Prosta.

Ulica ta to dawna droga narolna, która od 1650 roku stanowiła granicę jurydyki Grzybów. Obecna nazwa została nadana w roku 1770, a bieg ulicy ukształtował się w ostatnich dekadach XIX wieku. Pierwotnie łączyła ona ulicę Twardą z Towarową. W roku 1864 została wybrukowana.

10 maja 1943 roku przez właz znajdujący się na ulicy Prostej ewakuowała się kanałami z warszawskiego getta na stronę „aryjską” grupa żydowskich powstańców, wśród nich m.in. Marek Edelman. W roku 2010 w tym miejscu odsłonięto pomnik upamiętniający to wydarzenie. Prawie cała zabudowa ulicy została zniszczona w roku 1944.

Przy ulicy powstały bloki zbudowanego w latach 1965–1972 osiedla Za Żelazną Bramą. Ok. 1968 roku Prosta została przebudowana i poszerzona.

Od 11 września 2010 do 30 września 2014 ulica była zamknięta dla ruchu kołowego na całej swej długości w związku z budową centralnego odcinka II linii warszawskiego metra. Ulica została wtedy poszerzona (dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdą stronę). Przebudowano także skrzyżowania z ulicami Twardą i Żelazną, a torowisko tramwajowe na całej długości ulicy znalazło się pomiędzy jezdniami.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.