Ogrody na dachu BUW

Wygląda na to, że przed nami kolejny ciepły i słoneczny weekend 🙂

Zostajemy jeszcze nad ulicą Karową, ale obracamy kamerę w drugą stronę. Tutaj bowiem również kilka bardzo ciekawych, charakterystycznych obiektów. Zaczynając od końca – na prawym brzegu Wisły widzimy PGE Narodowy, a przed nim dwa mosty – Średnicowy i Świętokrzyski. Tuż przy zjeździe z tego drugiego zaczyna się teren Centrum Nauki Kopernik, a zaraz za nim widoczna bryła gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie/ Museum of Modern Art in Warsaw.

Głównym bohaterem tego ujęcia jest jednak przede wszystkim Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie i jej niezwykły ogród na dachu. Oddajmy głos Wikipedii:

Do czasu wybudowania nowego gmachu biblioteka mieściła się w obecnym Collegium Novum, w centralnym kampusie UW na Krakowskim Przedmieściu. Od 15 grudnia 1999 roku cała biblioteka mieści się w budynku na rogu ulic Dobrej i Lipowej wzniesionym według projektu Marka Budzyńskiego i Zbigniewa Badowskiego. Budynek o kubaturze 260 tys. m³ zajmuje powierzchnię 64 tys. m². Na dachu znajduje się ogólnodostępny ogród barwny. Koszt realizacji wyniósł 80 mln USD.

Na zbiory biblioteczne przeznaczono 40 tysięcy m², z możliwością rozszerzenia o następne 10 tysięcy m². Gmach Biblioteki może pomieścić 5 milionów woluminów zbiorów. Oprócz części bibliotecznej znajduje się część usługowo-rozrywkowa (w kondygnacjach podziemnych) oraz biurowa w tzw. rogalu komercyjnym.

Przed budynkiem, od strony ulicy Dobrej, znajduje się tzw. fasada kulturalna (w odróżnieniu od pozostałych fasad ekologicznych). Ma ona „mówić o związkach z przeszłością, z różnorodnością cywilizacji, z grecko-rzymskim i judeo-chrześcijańskim źródłem polskiej kultury”. 6 wejść z tej strony rozdziela 8 tablic. Znajdują się na nich kolejno (od lewej):

  1. fragment Etiudy b-moll op. 4 nr 3 Karola Szymanowskiego w notacji muzycznej,
  2. tablica z notacją matematyczną, zawierająca: wzór i wykres funkcji jednej zmiennej opisujący normalny rozkład prawdopodobieństwa (Dzwon Gaussa), rozwinięcie dziesiętne liczby π, ciąg dokładny grup homologii dla pary przestrzeni topologicznych, fragment struktury chemicznej łańcucha nukleotydowego kwasu nukleinowego, program komputerowy w języku Pascal opisujący Problem Collatza oraz Równania Maxwella opisujące zjawiska elektryczne, magnetyczne i związki między nimi.
  3. tekst sanskrycki, zawierający fragmenty Rygwedy (3.62.10), Upaniszady Mundaka (1.1.4-6) oraz Bhagawadgity (13.7-11).
  4. tekst hebrajski, zawierający fragment starotestamentowej Księgi Ezechiela (Ez 3, 1-3[4]).
  5. tekst arabski, zawierający fragment Księgi zwierząt Al-Dżahiza.
  6. tekst grecki, zawierający fragment dialogu Fajdros autorstwa Platona (274e7-275a6)
  7. tekst staroruski, zawierający fragment Powieści minionych lat z początków XII wieku.
  8. tekst staropolski, zawierający fragment Wykładu cnoty autorstwa Jana Kochanowskiego.

Przed wejściem ustawiono tzw. ruszt – żeliwną konstrukcję regału pochodzącą z magazynu dawnej siedziby BUW przy Krakowskim Przedmieściu.

Wewnątrz biblioteki, przy głównym wejściu do wolnego dostępu, znajduje się tzw. kolumnada filozofów. Są to umieszczone na czterech wysokich kolumnach pomniki wybitnych filozofów polskich XX wieku – Kazimierza Twardowskiego, Jana Łukasiewicza, Alfreda Tarskiego i Stanisława Leśniewskiego.

Ogród na dachu Biblioteki, zaprojektowany przez architekt krajobrazu Irenę Bajerską, został otwarty 12 czerwca 2002 r. Jest jednym z największych ogrodów dachowych w Europie. Rozciąga się na powierzchni ponad 1 ha, roślinność zajmuje w nim 5111 m².

Ogród składa się z dwóch części: górnej (o powierzchni 2000 m²) i dolnej (o powierzchni 15 000 m²), połączonych strumieniem z kaskadowo spływającą wodą.

Bezpośrednio przy budynku znajdują się kwitnące krzewy okrywowe (m.in. tawulec pogięty „Crispa”), oraz pnącza. W dolnym ogrodzie znajdują się kaskada i zarybiony staw, nad którym mieszkają kaczki. Posadzono tu drzewa, krzewy i byliny utrzymane w tonacji niebiesko-białoróżowej. Dolny ogród zdobią także granitowe rzeźby Ryszarda Stryjeckiego – cykl „Szkic sytuacyjny” nawiązuje do motywów kosmologicznych.

Aktualnie w bibliotece znajduje się 3 090 698 zbiorów (stan na 31.12.2012), w tym:

  1. książki – 1 936 675 wol.
  2. czasopisma – 708 911 wol.
  3. zbiory specjalne – 397 341 jedn. bibl.
  4. księgozbiór dydaktyczny – 47 771 wol.

(źródło: Wikipedia)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.