„Młotek”

Bohater tego zdjęcia to popularny „Młotek”, czyli wieżowiec mieszkalny położony na skarpie wiślanej przy ulicy Smolnej.

Budynek powstał na miejscu przedwojennego Instytutu Oftalmicznego, został zaprojektowany w 1964 przez Jana Bogusławskiego i Bohdana Gniewiewskiego. Budowę wieżowca zakończono w 1976.

Wieżowiec ten był jedną z pierwszych inwestycji tego rodzaju w Warszawie (obok bloków na Ścianie Wschodniej i Domu Studenckiego „Riviera”). Stał się jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w centralnej części miasta, a także dominantą skarpy wiślanej. Z powodu charakterystycznego kształtu ostatnich pięter blok nazwany został potocznie „domem z opadłą szczęką” lub „młotkiem”.

Wysokościowiec był projektowany jako hotel polonijny, w którym miały znaleźć się komfortowe pokoje dla Polaków przyjeżdżających z zagranicy. Szybko jednak przekształcono go z hotelu w blok mieszkaniowy, zważywszy na duże zapotrzebowanie na mieszkania. Lokale kupowano za dewizy. Łącznie w budynku mieściło się 140 mieszkań o powierzchni od 40 do 60 m2. Zainstalowano również szybkie windy i domofony. Budynek stał się jednym z najbardziej ekskluzywnych apartamentowców w PRL-u.

Na dachu usytuowano dwukondygnacyjny lokal rozrywkowy z tarasem (18. i 19. piętro). Najpierw była to kawiarnia „Akropol”, a potem klub „Top Floor”, który przez pewien czas działał nielegalnie.

W sierpniu 2016 budynek został wpisany do gminnej ewidencji zabytków Warszawy.

źródło: Wikipiedia

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.