Panorama przy Varso

Tak piękny świt, jak dzisiejszy, musieliśmy wykorzystać do zrobienia kolejnej panoramy sferycznej.

Tym razem zawisnęliśmy tuż przy dworcu Warszawa Centralna. Z wysokości ok. 120 podziwiać możemy olbrzymi fragment miasta, ale chcieliśmy zwrócić Waszą uwagę na dwie rzeczy.

1. Vis a vis Złotych Tarasów trwa już od jakiegoś czasu budowa Varso Tower (310 m), który ma być czwartym pod względem wysokości budynkiem w Europie i zarazem najwyższym na terenie Unii Europejskiej, wyprzedzając minimalnie wieżowiec The Shard w Londynie (o wysokości 309,6 m).

Inwestycja jest realizowana na działce o powierzchni 1,72 ha zakupionej w 2011 od PKP przez dewelopera, słowacką firmę HB Reavis, za 171 mln zł. Planowany w tym miejscu wieżowiec znany był pod roboczą nazwą Chmielna Business Center. Nazwa Varso stanowi nawiązanie do łacińskiej nazwy Warszawy: Varsovia. Początkowo plany zakładały możliwość realizacji 130-metrowego wieżowca, ale ostatecznie okazało się, że będzie mógł powstać większy obiekt. W skład Varso wejdą trzy budynki: 230-metrowa wieża główna (z ażurową iglicą 310-metrowa) oraz dwa wieżowce boczne o wysokości 90 i 81 m. Ich całkowita powierzchnia to ok. 140 000 m², z czego 7 tys. m² ma stanowić powierzchnia handlowo-usługowa. Projekt architektoniczny kompleksu został przygotowany przez zespół Foster and Partners (wieża główna) oraz HRA Architekci (budynki boczne).

Na wysokości 230 metrów ma powstać ogólnodostępny odpłatnie taras z widokiem na panoramę Warszawy (dwukrotnie wyżej niż taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki). Na 46 i 47 piętrze ma się znaleźć restauracja. Wszystkie budynki będą ze sobą połączone na poziomie parterów, a cały kompleks będzie połączony z podziemną galerią dworca Warszawa Centralna. Pod obiektem znajdzie się czterokondygnacyjny parking dla ok. 1100 samochodów, 80 motocykli oraz 750 rowerów. Inwestycja zakłada również przebudowę zachodniego odcinka ulicy Chmielnej – powstanie jej nowa pierzeja o długości ponad 210 metrów. Ma zostać wyremontowana nawierzchnia oraz posadzone drzewa i krzewy.

(źródło: Wikipedia)

2. …a druga rzecz, to budowlanka w nieco mniejszej skali 🙂 Zwróćcie uwagę na ptasie gniazdo w samym środku napisu COMARCH 🙂

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.