PAST-a

Przez większość dnia pogoda wyglądała nieciekawie, ale zachód słońca jak zwykle wszystko wynagrodził.

Dziś jesteśmy nad ulicą Jasną. Bohaterem zdjęcia na pierwszym planie jest słynna warszawska PAST-a, czyli pierwszy warszawski wysokościowiec wybudowany w latach 1906–1908 przy ul. Zielnej 39.

Gmach zaprojektowany przez Bronisława Brochwicz-Rogoyskiego wzniesiono dla szwedzkiego Towarzystwa Akcyjnego Telefonów „Cedergren”. Jego wysokość wynosiła 51 m i był to wtedy najwyższy budynek w całym Imperium Rosyjskim oraz najwyższy mieszkalny w Europie.

Po wygaśnięciu koncesji w 1922 roku budynek przejęła Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna (PAST), przez co zwyczajowo jest on nazywany PAST-ą.

W 1944 budynek stał się miejscem zaciętych walk podczas powstania warszawskiego. Budynek był bardzo silnie broniony przez Niemców. Walki powstańcze o zdobycie gmachu trwały od 2 sierpnia do 20 sierpnia i zostały zakończone sukcesem, jednak sam budynek został bardzo poważnie zniszczony. Pozostał w rękach powstańców do dnia kapitulacji.

Budynek został odbudowany na przełomie lat 50. i 60., jednak z pewnymi zmianami. W roku 2000 został przekazany środowiskom kombatanckim, a trzy lata później na dachu budynku ustawiono Znak Polski Walczącej (kotwicę).

(źródło: Wikipedia)

Zdjęcie można zakupić w postaci cyfrowej w naszym sklepie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.