Plac Wilsona

Dziś odwiedzamy Żoliborz, a dokładniej jego centralny punkt, czyli plac Wilsona.

Plac wytyczony został ok. 1923 według projektu Józefa Jankowskiego, Tadeusza Tołwińskiego i Antoniego Jawornickiego w ciągu ulicy Adama Mickiewicza i nazwany placem Stefana Żeromskiego.

Na posiedzeniu Rady Miejskiej 21 lutego 1924 jednomyślnie postanowiono uczcić pamięć prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona (zmarłego 3 lutego) poprzez nadanie jego imienia jednej z ulic, jednemu z placów bądź instytucji. Nazwę placu upamiętniającą amerykańskiego prezydenta nadano we wrześniu 1926.

W czasie okupacji niemieckiej nazwę placu zmieniono na Danzigerplatz (plac Gdański), mieszkańcy nie używali jednak tej nazwy.

W maju 1953 plac został przemianowany na plac Komuny Paryskiej. Do historycznej nazwy powrócono w lutym 1990. W sierpniu 2012 skorygowano wcześniej nadaną nazwę plac. im. T.W. Wilsona na plac Thomasa Woodrowa Wilsona.

W opinii Rady Języka Polskiego nazwa placu od chwili nazwania go w okresie międzywojennym była tradycyjnie wymawiana w wersji spolszczonej (podobnie jak np. alei Waszyngtona), z głoską w’ (miękkie w) na początku i taka wymowa jest nadal zalecana. Spolszczona wymowa nazwy placu jest także stosowana w zapowiedziach stacji metra Plac Wilsona w wykonaniu Ksawerego Jasieńskiego, nadawanych w wagonach pociągów warszawskiego metra.

(źródło: Wikipedia)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.