Warsaw Spire

Dzisiejszy dzień witamy znad ronda Daszyńskiego…

…a na pierwszym planie oczywiście najwyższy budynek kompleksu biurowego Warsaw Spire. W jego skład wchodzą trzy budynki: 180-metrowy wieżowiec (z iglicami 220-metrowy) oraz dwa budynki boczne o wysokości 55 m. Ich całkowita powierzchnia to około 100 000 m². Deweloperem jest belgijska firma Ghelamco, a kompleks został oficjalnie oddany do użytku 12 maja 2016.

Obecnie Warsaw Spire jest najwyższym obiektem biurowym w Warszawie i jednym z najwyższych biurowców w Europie. Projekt wieżowca oraz przyległych budynków został opracowany przez belgijską pracownię architektoniczną M. & J-M. Jaspers – J. Eyers & Partners, we współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury – Projekt. Pod obiektem znajduje się parking podziemny z ponad 1000 miejsc parkingowych. Inwestycja otrzymała certyfikat BREEAM Excelent.

Już po rozpoczęciu budowy wieżowca inwestor dokupił znajdującą się w najbliższym otoczeniu działkę wraz z budynkiem, w którym mieściła się siedziba wydawnictwa Bellona. Działka ta, wraz z odrestaurowanym budynkiem, stanowi uzupełnienie terenów otaczających wieżowiec.

Wewnątrz kompleksu powstał przestronny, otwarty dla mieszkańców miasta plac, wraz z elementami małej architektury, otoczonymi terenami zielonymi. Inwestor posadził tam 140 drzew i ok. 14 tys innych roślin. Powstało także jeziorko i długi na 120 metrów kaskadowy strumień.

W kwietniu 2014 Rada Warszawy, na wniosek Ghelamco, nadała placowi w obrębie ulic: Towarowej, Grzybowskiej, Wroniej i Łuckiej nazwę placu Europejskiego. Od nazwy placu przyjęły numerację budynki Warsaw Spire: nr 1 (wieżowiec), nr 2 (budynek boczny po stronie północnej) i nr 6 (budynek boczny po stronie południowej).

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.